top of page

מאבק תושבי נווה שאנן - פוסט מתעדכן

עודכן: 20 ביוני 2023

לאורך שנים תושבי נווה שאנן מבקשים מעיריית תל אביב, משטרת ישראל והמשרד לביטחון לאומי לטפל בבעיות הרבות שקיימות בשכונה. המדיניות הכוללת של העלמת העין מהאזור הובילה להפיכתו לנכשל ותושביו מאסו בכך והחליטו להתאגד ולעשות מעשה. תנועה ישראלית מלווה את מאבקם תקופה ארוכה ובפוסט זה תוכלו למצוא עדכונים שונים הקשורים למאבק:עדכון 31.05.23

"שוב אנחנו נחשפים לאוזלת היד של הרשויות, מצד אחד אין ביכולתן לטפל במפגע סביבתי שפוגע בבריאותם של עשרות אלפי תושבי איזור התחנה המרכזית, ומצד שני אינן מסוגלות לנהל הליך תקין המשתף את הציבור. התנהלות מהסוג הזה פוגעת באמון הסדוק ממילא של התושבים ברשויות. תנועה ישראלית תמשיך ללוות את התושבים במאבקם ההיסטורי לפינוי התחנה תוך יישום מנהל תקין, שקיפות מלאה והתחשבות בצרכי כלל התושבים."


עדכון 30.5.23

"אחרי היום החגיגי אתמול בבג"ץ, בו בית המשפט קיבל את עמדת התושבים ודרש מהמדינה להוכיח תוך חמישה חודשים, שהיא מתקנת את דרכה ומשקמת את נווה שאנן, אנחנו רוצים לשים זרקור על אחד הפעילים המובילים שגרם לזה לקרות, תכירו את מאיר.


מאיר הוא תושב נווה שאנן, נשוי ואב לשניים, הקים את עמוד הפייסבוק "דרום תל אביב בקריז" עם יותר מ-10,000 תושבים, שמשמש כלי קריטי במאבק של תושבי נווה שאנן לביטחון אישי וטיפול במצוקות השכונה. ביחד עם שותפו למאבק מוטי כץ, יזם קיום הפגנות, ערך סיורים לקובעי מדיניות, החתים עצומות והשתתף בדיונים בכנסת שהביאו את המאבק לבולטות בסדר היום הציבורי. מאיר טוב שאתה איתנו!"


עדכון 29.05.23

"נווה שאנן עושים היסטוריה! ממש עכשיו, תושבי נווה שאנן מתייצבים בבג"ץ כדי להיאבק על זכותם לחיות בביטחון ושווין. כבר תקופה ארוכה שאנחנו מלווים את התושבים במאבק הצודק שלהם בדרישה מהרשויות: עיריית תל אביב, משטרת ישראל והמשרד לביטחון לאומי, להפסיק להעלים עין ולהפקיר את התושבים לפשיעה, אלימות והזנחה.

שנים של התנהלות ממוסדת הפכו את נווה שאנן לשטח הפקר, אבל לא עוד. באנו לתמוך ולראות מקרוב שהתושבים זוכים לצדק. סוף סוף.


***עדכון 16:00*** בג"ץ מקבל לחלוטין את עמדת התושבים ונותן 5 חודשים לעיריית תל אביב ולמשטרת ישראל - להוכיח שהם עובדים, ועובדים חזק, כדי להילחם בכלל גורמי הפשיעה בשכונת נווה שאנן. נתראה ב-10.12.23. יש שופטים בירושלים!"


עדכון 30.01.23

"צעד ענק של נווה שאנן בדרך לחיים בטוחים יותר.

אנחנו מלווים כבר תקופה ארוכה מקרוב מאוד את המאבק של תושבי בנווה שאנן לחיים בטוחים ונקיים מפשע, אלימות והזנחה. זה רק צעד אחד מתוך כמה. המאבק של התושבים להקצאת משאבים ותשומת לב לאכיפה ופיתוח האיזור צודק והכרחי, ואנחנו נמשיך להיות לצידם עד שיצליחו!

תגובתנו בתוך הכתבה: http://bit.ly/3WM5C1d"


עדכון 22.09.22

"התארגנו, מחו, הפעילו לחץ ציבורי ותקשורתי, והיום יכולים לנשום (קצת) לרווחה.

מתוך תגובתנו בכתבה: "תושבי שכונות שפירא ונווה שאנן נאבקים במפגעי התחנה המרכזית במשך כמעט שלושה עשורים, מפגעים שהביאו לנזקים בריאותיים וירידה משמעותית באיכות חייהם. בשלוש השנים האחרונות מספר פעילים מרכזיים הקדישו למאבק ימים כלילות וביחד יזמנו דיונים בכנסת, בדקנו אפיקים משפטיים וערכנו מפגשי תושבים כדי לרתום עוד שותפים למאבק. ההחלטה היום היא אבן דרך משמעותית והישג הרשום על שמם של הפעילים והתושבים, שהוכיחו לכולם שאין מה שיכול לעמוד בפני קבוצה מאורגנת ונחושה"

גאים ללוות אתכם, כל הכבוד!" לכתבה המלאה


עדכון 12.09.22

"ביום חמישי האחרון נפגשו תושבי נווה שאנן ואוהביה לרגע קצר של נחת – הרמת כוסית לרגל הגשת העתירה ההיסטורית לבג"צ!


עתירת התושבים הגיעה בעקבות הזנחה רבת שנים של העירייה וגורמים ממשלתיים שאמורים לדאוג לרווחת התושבים. שנים בהן ריכזו באופן שיטתי את כלל החוליים החברתיים האפשריים במרחב הגיאוגרפי של שכונת מגורים לכל דבר.


שכונת מגורים בה בכל קרן רחוב עומד סוחר סמים, שכונה "המארחת" אלפי זנאים הבאים לצרוך שירותי זנות (עבירה פלילית), בעשרות בתי הבושת הפזורים בה ושכונה בה אירועי וונדליזם, הימורים, אלימות וירי חי הינם דבר שבשגרה. וכל זה, כמובן, לנגד עיניהן הפתוחות של הרשויות ובהסכמתם!


שנים של הבטחות מצד הרשויות לא שיפרו דבר, ועל כן החליטו עשרות מתושבי השכונה לעתור לבג"צ ולהילחם על שכונתם האהובה. תושבים אלו אינם מוכנים להמשיך ולקבל את המדיניות המפלה המתקיימת ברחבי העיר, את הפערים הבלתי נסבלים בין הדרום המוזנח לבין העיר הלבנה ודורשים אכיפה שווה ומשילות בכל רחבי העיר!


תושבי נווה שאנן, אתם מופת למעורבות חברתית ולמנהיגות פורצת דרך, תנועה ישראלית גאה לעמוד לצדכם. בהשראתכם נמשיך ללוות תושבים בכל רחבי הארץ ולחזק את השפעתם על השלטון המקומי והלאומי. נסכם במילותיה של זהבה שירזי בת ה-90, תושבת השכונה משנת 1967 ואחת מהעותרות, שכיבדה אותנו בנוכחותה: "כבר שנים שאני לא יוצאת בלילה.. אני בבוקר הולכת למועדון, וחוזרת בצהריים ולא יורדת יותר מהבית. הלוואי ונצליח. אין לנו ברירה"

זהבה, רק בזכותכם המציאות הזו עוד תשתנה."


עדכון 24.01.22

"הבוקר במעריב על קמפיין הגיוס המוצלח של תושבי נווה שאנן, אותו ליוותה מקרוב "תנועה ישראלית" - בקרוב יגישו התושבים את עתירתם לבג"צ, אשר תכליתה אחת: דרישה ברורה לטיפול יסודי ומעמיק בבעיות המקומיות של השכונה, וסיום ההזנחה השיטתית מצד הרשויות."


עדכון 12.01.22

"קמפיין הגיוס של תושבי נווה שאנן הגיע לסיומו בהצלחה!

התושבים עשו את הבלתי ייאמן, והצליחו לגייס במימון המונים את הסכום הנדרש לעתירה בבג"צ כנגד העירייה והמשטרה. תושבי השכונה עברו מבית לבית, חילקו עלונים לבעלי העסקים באזור, הפעילו גלריה מחאה נודדת ברחבי העיר המציגה את מראות השכונה ואף ערכו ערבי התרמה טלפוניים.

**והתוצאה מדברת בפני עצמה - חגיגת ניצחון מתוקה במיוחד!**


אנחנו רוצים להודות לתושבים על האמון בנו, ועל הזכות שנפלה בחלקנו ללוות מקרוב התארגנות תושבים מרשימה ומיוחדת כל כך! התארגנות זו היא דוגמא לתיאורית השינוי של התנועה - על מנת להשפיע באופן משמעותי על מוקדי קבלת ההחלטות, יש צורך בהתארגנות אזרחית רחבה ואמיתית. התארגנות חכמה זו, הצומחת מהשטח, מלמטה ממש, מייצגת נאמנה את האינטרסים המשותפים של הקהילה כולה. יחד עם כלים מקצועיים וידע, אותה התארגנות יכולה לפעול באפקטיביות אל מול מקבלי ההחלטות השונים.


תושבי נווה שאנן מציינים היום אבן דרך משמעותית במאבקם ארוך השנים, ומובילים את מחאת דרום העיר כולה. הדרישה לחיות בסביבה בטוחה ונעימה היא הזכות הבסיסית של כל תושב בדרום העיר. יש לשים סוף להזנחה רבת השנים, ולהשפעתה השלילית על האזור כולו.

יש עוד דרך ארוכה לעבור, ואין ספק כי מצב השכונה מצריך פתרונות יסודיים ולא מהירים, אולם בהובלת נבחרת שכזאת - השמיים הם הגבול.

ואתם, מובילי המאבק, @ Moti Katz, Meir Eliel Rabinowich, Gadi Tunes - אנחנו מצדיעים לכם! אתם סוללים דרך חדשה לדרום העיר, ולשכונת נווה שאנן בפרט, ואנחנו איתכם לכל אורך הדרך שעוד נכונה לנו.

אבל היום - חוגגים"


עדכון 05.01.22

"***מברכים על ההזדמנות לתמוך בתושבי דרום תל אביב, במאבקם התקדימי על הזכות לחיות בסביבה בטוחה *** ______________________________________

תנועה ישראלית היא תנועה אזרחית א-מפלגתית הפועלת לחיזוק השפעתן של קהילות מקומיות על המערכת הפוליטית. בהתאמה, המשימה העיקרית שלנו היא חיזוק הקשר בין האזרחים לנציגיהם על ידי עידוד התארגנויות מקומיות או התארגנויות על בסיס נושא. התנועה מלווה את הקהילות ומסייעת להן במיסוד ארגוני ויצירת ערוצי תקשורת והשפעה. אנו מאמינים כי קהילה מקומית חזקה ומאורגנת יכולה לקדם בצורה הטובה ביותר את האינטרס המקומי המשותף אל מול מקבלי ההחלטות.


על כן אין דבר מדויק יותר עבורנו מלתמוך בפעילותם החשובה והתקדימית של תושבי נווה שאנן בדרישתם המוצדקת לחיות בכבוד ובביטחון בשכונתם! שכונות דרום תל אביב נחשבות במשך שנים לאחד מהאזורים המוחלשים ביותר במדינה, ובפרט שכונת נווה שאנן. השכונה, שבתוכה גם פועלת התחנה המרכזית החדשה, מאגדת בתוכה תופעות חמורות של סחר בסמים, זנות, כנופיות פשע ושאר פעילויות פליליות. המציאות היומיומית של תושבי השכונה והמבקרים בה, בלתי נסבלת! מציאות כזו אסור שתתקיים בשום מקום במדינת ישראל, ובטח ובטח שלרשות הכי חזקה ובעלת אמצעים במדינה אין שום תירוץ שיכול להתקבל.


לאחר שנים רבות של הזנחה מתמשכת, אשר מחמירה מיום ליום, מובילים התושבים עתירה תקדימית כנגד הרשויות על הפרות חוזרות ונשנות של חובותיהן הבסיסיות כלפי תושבי העיר. במכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים ששיגרו התושבים נכתב: "משטרת ישראל ועיריית תל-אביב-יפו מפרות את חובותיהן הבסיסיות כלפי תושבי השכונה, באשר הן מאפשרות את קיומה של מציאות בלתי נסבלת הזו, במודע ואף במתכוון, בנקיטת מדיניות (מוצהרת) של אי-אכיפת הדין בשכונה. בנוסף, הרשויות נוהגות בזלזול מחפיר כלפי תושבי השכונה ומספקות למצוקתם מענים ריקים, חלולים ומביישים, תוך גלגול קפקאי של האחריות מרשות אחת לשנייה וחוזר חלילה, בניסיון להציב את מרשינו מתוסכלים מול שוקת שבורה".


עדכון 30.12.21

"** זה הזמן לצדק היסטורי - פנו את התחנה המרכזית! **

התחנה המרכזית החדשה היא מפגע סביבתי, בריאותי, חזותי וחברתי המסכן את בריאותם של תושבי השכונות החיים סביבו. על כך מסכימים כל המומחים. אחרי שלושה עשורים של מאבק עיקש שניהלו תושבי דרום תל אביב ושכונות נווה שאנן ושפירא בפרט - הושגו הסכמות דרמטיות לפינוי התחנה! לצערנו, ברגע האחרון עיריית ת"א והעומד בראשה השליכו את התושבים מתחת לגלגלי האוטובוס ומשרד התחבורה ממלא פיו במים.

Merav Michaeli מרב מיכאלי אנו קוראים לך לעמוד לצד התושבים במאבקם הצודק לאוויר נקי ולהודיע בהקדם שלא תחדשי את החוזה להפעלת התחנה עם חברת נצב"א. עד מחר בחצות זה עוד אפשרי! אם תפספסי את חלון ההזדמנויות, האסון הבריאותי של התחנה יהיה רשום גם על שמך. זה בידיים שלכם!"


עדכון 28.12.21

"* הגלריה הנודדת של שכונת נווה שאנן, מגיעה לרחבת הבימה! *

מחאת תושבי נווה שאנן עולה מדרגה, והגיעה אתמול ללב העיר – כיכר הבימה. בהובלת התושבים, הוקם מייצג המזמין את העוברים והשבים להציץ במראות הקשים הקיימים בשכונה בדרך קבע.


הסיורים הארוכים של הצלם Omer Fichman ברחבי השכונה, הניבו צילומים עצובים אך מייצגים של האמת הערומה על מצבה העגום של השכונה. את התמונות מלווה הסבר מאת התושבים Moti Katz ו Meir Eliel Rabinowich, כיצד העירייה והמשטרה מפקירים את התושבים לחיים בחוסר ביטחון אישי והזנחה, ומדוע בחרו לצאת למאבק משפטי שיפסיק את האפליה של שכונות דרום העיר.


התגובות חיממו את הלב, אנשים נעצרו, התעניינו וביקשו לתמוך במאבק! האירוע הבא יתקיים ביום חמישי הקרוב, ברחבת הבימה, בין השעות 17:00-20:00 אנו מזמינים את הציבור הרחב להגיע, ולהתרשם מקרוב כיצד נראים החיים במרחק כמה דק' הליכה ממרכז העיר."


עדכון 21.12.21

"בעקבות פיצוץ ההסכם לפינוי התחנה המרכזית, יזמנו היום, ביחד עם התושבים והתושבות של שכונות נווה שאנן ושפירא, דיון מיוחד בכנסת אליו הגיעו בין היתר נציגי התושבים, ארגוני מטה המאבק לפינוי התחנה וארגוני הסביבה. כל גורמי המקצוע מסכימים שהתחנה היא מוקד זיהום חריג וכי הפעלת מסוף הקולט כ-6000 אוטובוסים מדי יום בסמיכות לריכוז אוכלוסין - מסכנת את בריאות הציבור באופן משמעותי ומביאה לתחלואה עודפת.


במשך כשלושה עשורים נאבקים תושבי דרום תל אביב להרחיק את מסוף האוטובוסים המזהם ממקום מגוריהם, ועד שהושג הסכם, עיריית ת"א נסוגה ממנו בטענות תמוהות.

התחנה המרכזית החדשה היא לא רק מפגע בריאותי, היא גם מפגע סביבתי, חזותי וחברתי שיוצר סביבו תחלואות עירוניות רבות שמהם סובלים התושבים. אפילו משתמשי התחבורה הציבורית היו מעדיפים שלא להגיע אליו.


על כן, דרשנו ממשרד התחבורה לנקוט עמדה ולהפעיל את מלוא כובד משקלו בכדי לוודא שכל הצדדים להסכם יפעלו לפינוי התחנה עד סוף שנת 2023. נוצר חלון הזדמניות נדיר בו מספר רשויות שונות הגיעו להסכם על מתווה הפינוי במקביל לחלון יציאה בחוזה מול חברת נצבא המחזיקה במתחם התחנה. אם חלון ההזדמנויות הזה יתפספס, התחנה תמשיך לפעול לעוד שנים רבות וזו תהיה בכיה לדורות. זה הזמן של הנציגים שלנו בממשלה ובעירייה להתעלות לגודל השעה ולקבל את ההחלטה הנכונה.


תודה לחה"כ יוראי להב-הרצנו על שיזם את הדיון בועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, לארגון אחותי - למען נשים בישראל שסייעו להצלחת הדיון ולציגי התושבים גדי טונס ודאנה איביגי."


עדכון 12.12.21

"איך הפכה נווה שאנן מערש המוזיקה המזרחית לחצר האחורית של ת"א. אמש במהדורה של כאן 11 כתבה מעלפת של איטה גליקסברג על סיפורה ההיסטורי של נווה שאנן, על התדרדרותה והפיכתה למרכז פשיעה, סמים וזנות ועל מאבקם המחריף של התושבים על הזכות לחיים בכבוד וביטחון.

עיר אחת - חוק אחד!"


עדכון 08.12.21

"שכונת נווה שאנן הפכה במרוץ השנים למרכז הפשע, הסמים והזנות של העיר תל אביב כי לעירייה אין מוטיבציה לטפל ברצינות בבעיה. ראש העיר אמר במילים שלו שהוא מעדיף שנווה שאנן תמשיך להיות מוקד פשע והזנחה כדי שחלילה הבעיות שלה לא יעברו למקום אחר בעיר. זו אמירה בלתי נתפסת! ההבנה שאין לעירייה שום כוונה לפעול לשינוי המצב הקיים שכנעה אותנו כארגון להצטרף למאבק התושבים על הזכות לחיים בכבוד וביטחון." לינק לכתבה


עדכון 07.12.21

"נתי בירמן מנועים אתמול בתכנית של אמנון לוי על העתירה התקדימית שהגישו תושבי נווה שאנן נגד עיריית ת"א והמשטרה. התושבים טוענים למדיניות מפלה שהופכת את השכונה לחצר אחורית של העיר.

תנועה ישראלית שמה לעצמה כמטרה לחזק את השפעת האזרחים על מקבלי ההחלטות על ידי תמיכה וליווי של התארגנויות מקומיות. תושבי נווה שאנן מדגימים אזרחות למופת במאבקם הנחוש להחזרת הביטחון האישי לשכונה, אנחנו נמשיך לעמוד לצידם עד שיעשה צדק בעניינם."


עדכון 05.12.21

"בלב ת"א, מרחק 5 דקות מרחוב רוטשילד, נמצא מקום שנראה כמו תחתית הקיום האנושי. נרקומנים, סוחרי סמים, כנופיות פשע ובתי בושת פועלים באין מפריע. זאת כתוצאה ממדיניות מכוונת של העירייה הרואות במקום כסוג של חצר אחורית שניתן לטאטא אליה את כל תחלואות העיר. בתמיכת "תנועה ישראלית", תושבי שכונת נווה שאנן מדרום ת"א מחריפים את המחאה בדרישה להחזיר את הביטחון האישי למרחב."


Comments


bottom of page