top of page

השבת במרחב הציבורי - אשדוד כמקרה בוחן

לא צריך להסתכל במהדורות החדשות כדי לראות את התסיסה ההולכת וגוברת ברחובות ארצנו. מספיק להסתכל מחוץ לחלון כדי לראות את המחלוקת ואת חוסר ההסכמה הרחב בסוגיות שונות, אך אחת הסוגיות המרכזיות שמלוות את החברה הישראלית לאורך ההיסטוריה היא סוגיית הדת והמדינה.


המתח שבין המדינה היהודית למדינה הדמוקרטית הוא אחת מהסוגיות הנפיצות ביותר, אך גם זו שנמצאת במרכז המחלוקת בשיח הציבורי בישראל. על רקע המחלוקות, ולקראת הבחירות לרשויות המקומיות, התכנסו תושבי אשדוד כדי לדון בצורה תרבותית בשאלה זו במסגרת פאנל תושבים וחברי מועצה שהתנהל תחת הכותרת "דת, שבת ועיר: הסדרה המקומית". הפאנל שאורגן על ידינו בתנועה ישראלית, בשיתוף עם ארגונים אזרחיים נוספים, הוכיח מעל המצופה כי דיון אזרחי הוא המפתח למציאת פתרונות מוסכמים.


האירוע התקיים כחלק בלתי נפרד מהתפיסה שלנו בתנועה, כי פתרונות אמיתיים - במיוחד בנושאים הכי רגישים שיש - חייבים להגיע מלמטה, מהתושבים עצמם, ובעזרתם האדיבה, והאמיצה יש לומר, של נציגי הציבור שלהם בעיר. אירועים שכאלה, המספקים פתרונות מקומיים לבעיות גדולות, הם בעלי חשיבות גם בהיבט הלאומי להקטנת השסעים והמתחים הכואבים כל כך. אנחנו מקווים לראות בהמשך עוד פאנלים והתכנסויות שכאלו גם בערים אחרות ברחבי הארץ.


על פאנל התושבים באשדוד בנושא השבת

במהלך פאנל התושבים עם חברי המועצה שנערך באשדוד בתאריך 25.07.2023 השתתפו דמויות מרכזיות בעיר כדוגמת מאיר אברז'ל, חנוך ארליך, יניב קקון, הרב מני אזולאי ושרון מארק. העיר אשדוד נחשבת לאחת הערים המעורבות ביותר בישראל שבה חיים זה לצד זה חילונים, מסורתיים וחרדים. וזאת בנוסף לגיוון החברתי הרב שמאפיין את העיר, אשר שם אותה כנקודת מבחן מרתקת לבחון את כוחן של אסיפות תושבים ושל עצם קיום שיח פורה וענייני.


בין הנושאים שנדונו בפאנל הייתה התחבורה הציבורית בשבת, פתיחת עסקים, אירועי תרבות וספורט שמתקיימים בשבת ועוד נושאים אחרים שמעסיקים את תושבי אשדוד.תגובות לפאנל תושבי אשדוד

תני פרנק, מנהל מרכז יהדות ומדינה מבית מכון הרטמן: "בעת הזו הבחירות ברשויות המקומיות הופכות להיות הזדמנות לשינוי מדיניות בשטח, יותר מתמיד. בזמן של קיטוב כל כך גדול בחברה הישראלית, הפתרונות צריכים ויכולים לצמוח מנבחרי הציבור המקומיים שדווקא בסוגיות של יהדות ומדינה שהתרגלנו שהן אבן מחלוקת נוספת בין חברי האופוזיציה והקואליציה, יכולים להגיע להסכמות על עיצוב השבת במרחב הציבורי ושירותי הדת המתאימים לכלל הקהילות בעיר. לכל המיואשים והמאוכזבים אנחנו קוראים – צאו להשפיע ולהצביע בבחירות בסוף אוקטובר."


נתי בירמן מה-נעים, מנכ"ל תנועה ישראלית: "כתנועה המקדמת ביזור סמכויות, אנו מאמינים כי הפתרון הנכון ביותר הוא כזה שמגיע מלמטה, מהתושבים עצמם, דרך נציגי הציבור שלהם. זאת הדרך היחידה להתאים פתרונות מקומיים לאזורים וקהילות שונות ולהקטין, ולו במעט, את השסע הציבורי סביב הנושא."


לב ליטמן, מנהל הפעילות הארצי במרכזים לצד חברתי: "סוגיית דת ומדינה היא אחת הסוגיות הבוערות בחברה הישראלית היום. אם נשכיל לראות אותה ברמה המקומית, ביחס לצרכים ולרצונות של התושבים - נוכל להתקדם הרבה בבנייה של עיר ליברלית וחופשית שמתאימה לכולם".


לקריאה על האירוע במקומון "אשדוד נט" - לחצו כאן

Comments


bottom of page